Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate

Sagot :

Answer 2 dollars

Step-by-step explanation:

Answer:

The unit rate is $2 per pound of apples

Step-by-step explanation:

The problem is asking how much 1 pound of apples is. We can find this by dividing 6 (the total cost) by 3 (# of pounds of apples).

6/3 = 2

Each pound of apples cost $2

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.