Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

The cost, c, of paper towels, based on the number of rolls, r, is given by this equation.

c=1.29r
What is the unit rate of the cost of the paper towels in dollars per roll?

Enter your answer as a decimal, like this: 42.53


Sagot :

[tex]\\ \sf\longmapsto c=1.29r[/tex]

  • cost is 1$

[tex]\\ \sf\longmapsto 1=1.29r[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto r=\dfrac{1}{1.29}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto r=0.7[/tex]

  • Cost of 0.7 rolls is 1

Cost of 1 roll

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{1}{0.7}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto \dfrac{10}{7}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 1.4\$[/tex]

Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.