At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.

Sagot :

The unit price per pen is $0.14.

Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.