Answered

Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Mary spent $5.39 on apples. If the cost is $0.98 per pound,how many pounds did Mary buy?

Sagot :

5.39/.98=5.5
Answer is 5.5 lbs
5.39=0.98p
This is the equation to find how many pounds of apples Mary bought. $5.39 is the amount spent, which is equal to $0.98 multiplied by the number of pounds bought.
5.39=0.98p
5.5=p
Mary bought 5.5 pounds of apples.