Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Josiah paid $19.75 for 2.5 pounds of coffee beans. What was the cost of the beans per pound? Do I need to multiply or divide?

Sagot :

Answer:

$7.9, You need to divide.

Step-by-step explanation:

You need to divided because it's per each pound and it gives an example of 2.5 pounds. 2.5 is obviously more than 1 pound so, divide.

19.75/2.5= 7.9

I hope I can help!