Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

THIS IS THE SECOND PART
SPICEGIRL AND OTHER PERSON!!


THIS IS THE SECOND PART SPICEGIRL AND OTHER PERSON class=

Sagot :

Answer:

When the firm produces 1 unit, its cost per unit is 33.33. There would be about 8.33 decrease in the cost.

Explanation:

Now lets take this apart. The y value is exclaimed as the price per unit, which is not listed. The A value given in the graph is (50, 1.5), which the y and x axis do not have names to what they represent. However, from the information provided we can say that y = the price per units (50 for 1.5).

Going from that, what would 1 be? Well, if it costs 50 per 1.5 units then it would cost 33.33 per unit.

Now if they increased their product production and (50 ,1.5) was replaced by (50, 2), then the cost per unit would be 25 per unit. There would be about 8.33 decrease in the cost.

It's been a bit since i've done slopes and price per unit stuff, sorry if its a bit rusty. Good luck on your test xx

Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.