At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
____________________________________________________
Answer:
Your answer would be $2.25
____________________________________________________
Step-by-step explanation:
Lets gather some important information from the question:
Important information:
Total cost of lemonades is $0.25 more than the cost of a pretzel
Total cost of two pretzels and a lemonade is $5.75
With the information above, we can use it to find the answer to your question.
We would represent pretzels as P and lemonades as L
P = Pretzel
L = Lemonade
We know that two lemonades is $0.25 more than pretzel.
This means that one lemonade would cost
We would use in our equation.
Now, we can solve.
Once you're done solving, you should get 2.25
This means that the cost of a pretzel is $2.25.
$2.25 should be your FINAL answer.
Explanation:
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.