Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:The cost would be 4.72
Step-by-step explanation: I copyed and pasted your question on another tab on brainly then found a answer that had how many lemmons they would need to buy.the () is how i know in there answer.
Total cost to buy required lemons = $ 2.8
Step-by-step explanation:
Selling price of each lemon = $0.35
One 9-inch lemon pie requires 0.5 cup of lemon juice
⇒ Two 9-inch lemon pie will require 2 × 0.5 = 1 cup of lemon juice
In general, One cup contains 16 tablespoons of juice
(Now, 2 tablespoons of juice is yielded by one lemon)
NOw, Cost of 1 lemon = $0.35
(Therefore, Cost of 8 lemons = 8 × 0.35 =$ 2.8)
Hence, Total cost to buy required lemons = $ 2.8
ignore the rest.
Then i looked up 8 times 0.59 and thats what i got.


Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.