Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?

Sagot :

luana
[tex]unit\ rate=\frac{cost}{number\ of\ ounces}\\\\ unit\ rate=\frac{2.56\$}{32ounce}=0.08\frac{\$}{ounce}\\\\ Unit\ rate\ is\ 0.08\$\ per\ one\ ounce.[/tex]