Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer:
Ricardo's reasoning is not correct
Step-by-step explanation:
Find who got the better deal by dividing the price by the number of pounds of pretzels:
16.80/7 = $2.40 a pound
12.75/5 = $2.55 a pound
So, Josue got the better deal because he only spent $2.40 a pound on the pretzels, while Ricardo spent $2.55 a pound.
Ricardo did not get the better deal, because he spent more per pound on the pretzels.
Ricardo's reasoning is not correct.
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.