Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A 10 oz bottle of shampoo cost $2.40 and a 12oz bottle cost $2.64 find the unit rate for each which bottle has the lower unit cost

Sagot :

Answer:

12oz bottle

Step-by-step explanation:

10 oz bottle

Take the price and divide by the ounces

2.40 /10 = .24 per ounce

12oz bottle

2.64 / 12 =.22 per ounce