Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Sagot :

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.