Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Get immediate and reliable solutions to your questions from a knowledgeable community of professionals on our platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Pls help answer, also explain. I will give brainliest

Pls Help Answer Also Explain I Will Give Brainliest class=

Sagot :

Answer:

8 lb box

Step-by-step explanation:

Find which laundry detergent has a lower unit price

The unit price is how much something costs for a single unit

In this case, it is how much the detergent costs for 1 pound

7.4/8 lbs = 0.925 dollars per lb

5.38/4 lbs = 1.345 dollars per lb

Since 1.345 > 0.925, the 8 lb box is a better buy

Case 1

Cost of 8 pound detergent = $7.40

So, cost of 1 pound detergent

= $7.40 ÷ 8

= $0.925

Case 2

Cost of 8 pound detergent = $5.38

So, cost of 1 pound detergent

= $5.38 ÷ 4

= $1.345

$0.925 < $1.345

$0.925 < $1.345So, cost per pound in 8 pound box < cost per pound in 4 pound box

So, buying the 8 pound box is better.

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.