Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

A 3-gallon jug of water costs $15.00. What is the price per quart?

Sagot :

5 Bc u divide 15 by 3 to get 5

Answer:

1.25 dollars per quart

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts per gallon

3 gallons * 4 quarts/ gallon = 12 quarts

15 dollars/ 12 quarts

1.25 dollars per quart