Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
Answer:
x- cost of mango, y- cost of pear, 4x+4y=24 and 2x+3y=16
Step-by-step explanation:
For this, you first must assign variables. In this case, let's say x is the cost of a mango and y is the cost of a pear.
Therefore the total cost for the first part can be given by 4x+4y=24.(or 4 × the cost of a mango + 4 × the cost of a pear = $24).
Following this method, the second equation can be given by 2x+3y=16.
** building upon this knowledge (extension)**
To solve simultaneous equations, we need like terms. To make like terms, we can multiply the entire second equation by 2. This gives 2 equations of 4x+4y=24 and 4x+6y=32.
We solve this by subtracting one equation from another, giving (4x-4x)+(6y-4y)=(32-24), or 2y=8.
We can divide by 2 to get y=4, meaning a pear costs $4.
By substituting y with 4, we can work out x. 4x+4×4=24, also known as 4x+16=24.
We can subtract 16 to get 4x=8, and divide by 4, giving x=2, or a mango costs $2.
**This content involves writing simultaneous equations, which you may wish to revise. I'm always happy to help!
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.