Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
Mohave Corp.
1. Cost Differences:
Relevant costs:
Make Buy Difference
Direct materials $3
Direct labor 2
Variable manufacturing overhead 1
Fixed manufacturing overhead 0.80
Total cost per unit $6.80 $7.50 $0.70
Annual Units 8,000 8,000 8,000
Total costs $54,400 $60,000 $5,600
2. Based strictly on the incremental analysis, Mohave should continue to make the tote bags.
3. The recommendation is changed. Mohave should buy the tote bags from outside. Buying from outside increases operating income by $4,400.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Price per unit from outside supplier = $7.50
Direct materials $3
Direct labor 2
Variable manufacturing overhead 1
Fixed manufacturing overhead 2
Total cost per unit $8
Relevant costs:
Make Buy Difference
Direct materials $3
Direct labor 2
Variable manufacturing overhead 1
Fixed manufacturing overhead 0.80
Total cost per unit $6.80 $7.50 $0.70
Annual Units 8,000 8,000 8,000
Total costs $54,400 $60,000 $5,600
Relevant costs:
Make Buy Difference
Direct materials $3
Direct labor 2
Variable manufacturing overhead 1
Fixed manufacturing overhead 0.80
Total cost per unit $6.80 $7.50 $0.70
Annual Units 8,000 8,000 8,000
Total costs $54,400 $60,000 $5,600
Annual profits from new product 0 (10,000) $10,000
Total net costs $54,400 $50,000 $4,400
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.