Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

At May 1, 2018, Kibbee Company had beginning inventory consisting of 200 units with a unit cost of $7.00. During May, the company purchased inventory as follows:
800 units at $7
600 units at $8
The company sold 1,000 units during the month for $12 per unit. Kibbee uses the average cost method. The value of Kibbee


Sagot :

Answer:

See below

Explanation:

First, we will compute the total cost

Total cost = Beginning inventory + Purchases in May

Total cost = 200 × $7 + (800 × $7) + $600 × $8

Total cost = $1,400 + $5,600 + $4,800

Total cost = $11,800

Then,

Total number of units = Beginning Inventory + Purchases in May

Total number of units = 200 units + (800 units + 600 units)

Total number of units = 200 units + 1,400 units

Total number of units = 1,600 units

Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.