Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.
Sagot :
Answer:
Variable cost per unit= $24
Explanation:
Giving the following information:
Month Tickets Sold Cost
March 1,500 $ 10,000
April 2,000 $ 15,000
May 3,500 $ 19,000
June 2,500 $ 17,000
July 4,000 $ 22,000
To calculate the variable cost, we need to use the following formula:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (22,000 - 10,000) / (4,000 - 3,500)
Variable cost per unit= $24
Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.