Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

An outside supplier offers to provide Epsilon with all the units it needs at $64.50 per unit. If Epsilon buys from the supplier, the company will still incur 40% of its overhead. Epsilon should choose to:

Sagot :

Answer:

See below

Explanation:

The above is an incomplete question. However, the beginning part from similar question is

Epsilon co. Can produce a unit of product for the following costs. Direct material Direct labor overhead total cost per unit

$8.20 $24.20 $41 $73.40

Calculation to determine what Epsilon should choose

Relevant costs to make = $8.2 + $24.20 + [$41 × (100% - 40%)]

Relevant costs to make = $8.2 + $24.20 + ($41 × 60%)

Relevant costs to make = $8.2 + $24.20 + $24.6

Relevant costs to make = $57

Therefore, Epsilon should choose to:

Make since the relevant cost to make it is $57

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.