Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Write an inequality representing the total cost of your purchase. a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in question 1.

Sagot :

fichoh

Answer:

$4n

Step-by-step explanation:

The variable identified in question 1 isn't given ;

If the cost per unit of fruit = $4

The total cost of fruit will be :

Cost per fruit * number of fruits

If the number of fruits is denoted by the variable, n

The the total cost of fruit will be :

Cost per fruit, $4 * number of fruits, n

Total cost = $4 * n = $4n