Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

In September, Jeanette Company purchased materials costing $34,400 and incurred direct labor cost of $22,100. Manufacturing overhead totaled $58,000 for the month. Information on inventories was as follows: September 1 September 30 Materials $10,300 $9,800 Work in process 6,500 7,400 Finished goods 3,630 2,970 What was the cost of direct materials used in production for the month of September? a. $34,900 b. $33,900 c. $35,300 d. $33,500

Sagot :

Answer:

a. $34,900

Explanation:

The computation of the cost of direct material used is shown below:

= Opening balance of raw material + purchased materials - ending balance of raw material

= $10,300 + $34,400 - $9,800

= $34,900

Hence, the correct option is a.