Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer:
Step-by-step explanation:
l -> length
b -> width
h -> height
Find the area of four walls and ceiling. then subtract the area of four windows and a door form that area.
Area of four walls + ceiling = 2( lh + bh) +lb
= 2*(20*5 + 15*5) + 20*15
= 2( 100 + 75) + 300
= 2* 175 + 300
= 350 +300
= 650 sq m
Area of window = 2 *3 = 6 sq.m
Area of four windows = 4*6 = 24 sq.m
Area of door = 2 * 1 = 2 sq.m
Area of four walls excluding 4 windows and door = 650 - 24 - 2 = 624 sq.m
Cost of painting = 624 * 6.50
= $ 4056
Answer: 1950 dollars to paint the ceiling only (ignoring the walls)
The cost to paint the walls only is 2106 dollars.
The cost to paint the walls and ceiling is 4056 dollars.
==================================================
Explanation:
It seems a bit strange how your teacher mentions the windows and doors, but then asks about the ceiling only. Perhaps this is a red herring, but I'm not sure.
Anyway, to directly answer the question, we'll need to find the area of the ceiling first. The ceiling is a rectangle of dimensions 20 m by 15 m, so its area is 20*15 = 300 square meters.
Since paint costs 6.50 dollars per square meter, the total cost for the ceiling alone is 6.50*300 = 1950 dollars
If your teacher only cares about the ceiling, then you can stop here (and ignore the next section below).
---------------------------
If you wanted to find the cost to paint the walls, then we need to find the area of the walls.
For now, ignore the windows and door. Two opposite walls have area of 20*5 = 100 m^2 each. That accounts for 2*100 = 200 m^2 of wall area so far.
The other pair of opposite walls have area 15*5 = 75 m^2 each. That's another 2*75 = 150 m^2 of wall area.
In all, the total wall area without considering the windows or door is 200+150 = 350 m^2.
Now we consider the windows. Each window is 2 m by 3 m, yielding an area of 2*3 = 6 m^2. Four such windows have a total area of 4*6 = 24 m^2.
The door is 2 m by 1 m, so its area is 2*1 = 2 m^2
We'll subtract the wall area and the combined window+door areas to get
wallArea - windowArea - doorArea = 350-24-2 = 324
So after accounting for the windows and door, the amount of wall to paint is 324 m^2, which leads to a cost of 6.50*324 = 2106 dollars.
Therefore, painting the walls and ceiling gets us a total cost of 1950+2106 = 4056 dollars
This section is entirely optional if your teacher only cares about the ceiling.
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.