Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Donna bought 5 bags of dog treats for $10.65. What is the cost per bag of dog treats?

Sagot :

Answer:

$10.65 divide by 5 equals $2.13

Answer:

The cost per bag of dog treats is $2.13.

Step-by-step explanation:

We have the total, so to find the cost per bag you would take the total and divide by how many bags there are.

Total = $10.65

How many bags there are : 5

$10.65 divided by 5 = 2.13

The cost per bag of dog treats is $2.13.