Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Get detailed and precise answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Use the graph at the top to figure out the question. If someone could help they would be great! And brainliest. Please help

Use The Graph At The Top To Figure Out The Question If Someone Could Help They Would Be Great And Brainliest Please Help class=

Sagot :

Answer:

A) $24

Step-by-step explanation:

Looking at the graph, each gallon of gasoline is $3. Therefore, the equation would be y = 3x. To solve for 8 gallons, substitute the value into the equation.

y = 3(8) = 24

Therefore, the cost of 8 gallons of gasoline would be $24.