Answered

Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

David wants to buy 2 apples and some bananas. (4 points)
• The price of 1 apple is $2.99.
• The price of bananas is $0.67 per pound.
David wants to spend less than $10.00. Write an inequality that represents the number of pounds of bananas, b, David can buy.