Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

10) Alex bought 2 apples and 4 pears that cost $3 each. Next, he bought a loaf of bread for $6. Write an expression that describes how much money Alex spent, and solve. please hurry tryna finish!!​

Sagot :

Answer:

(2x3)+(4x3)+6=24

Step-by-step explanation:

Answer:

T = a(c) + p(c) + b(c)

T = $24

Step-by-step explanation:

This equation would represent the total amount of money Alex spent. By using this equation and plugging in the individual cost of each item and how many of each item he bought, we can calculate the total cost.

T = total cost

a = # of apples

p = # of pears

b = # of bread

c = cost of each item

When you plug in the individual cost of each item and how many of each item he bought, the equation should look like:

T = 2(3) + 4(3) + 1(6)

Then using these numbers, calculate the total cost:

T = $24

If I made a mistake or missed something, please let me know

We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.