Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

The school canteen charges Rs. 15 for lunch and Rs. 5 for milk for each day. How much money do you spend in 6 day son these things ? Also, mention the property of whole numbers that have been used.

Sagot :

Step-by-step explanation:

lunch = Rs 15

Milk = Rs 5

Multiply by 6 as there are 6 days

LUNCH

= 15 x 6 = Rs 90

MILK

= 5 x 6 = Rs 30

Total = 90 + 30 = Rs 120 is the amount of money you spend in 6 days