Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Explore a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A package 35 pencils costs $7.00. At this rate, what is the cost of 1 pencil?

Sagot :

.......................

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate in order to find the price of 1 pencil.

Divide the price by the amount.

7/35=1/5

A dollar is 100 cents, so the price is 1/5 of 100, or 20 cents.

---

hope it helps