Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Explore a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
$0.20
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate in order to find the price of 1 pencil.
Divide the price by the amount.
7/35=1/5
A dollar is 100 cents, so the price is 1/5 of 100, or 20 cents.
---
hope it helps
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.