Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

$0.90 for 3/4 pound of bananas

Sagot :

If 3/4 lb of bananas cost $0.90, then 1 lb of bananas cost $1.20.
1 lb $1.20 because if 3/4 is $0.90 then for each fourth it costs $0.30