Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Melanie bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 29 dollars. How much did each candy bar cost? What is the equation for the problem? ​

Sagot :

Answer: Each candy bar cost's $5

Step-by-step explanation:

Equation is 4+ 5x=29

                   -4         -4       which makes it

                    5x= 25             then you divide by 5

                    which makes it x=5 so it costs 5 $ per candy bar