At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Susannah bought eggs for $0.79/dozen. She spent a total of $6.32. How many dozen eggs did Susannah buy?

a. Write an equation of the form ax =b that will answer the question