Answered

Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.


Eight candy bars cost $6.00. How many candy bars cost $27.00?


Sagot :

Answer:

36 candy bars. (32 if sold in packs)

Step-by-step explanation:

We know that eight candy bars cost 6 dollars, and we purchased $27 dollars worth of them.

Therefore, we can use 27/6 = 4.5 to see how many packs/sets of candy bars we purchased. Since there are 8 in a pack/set, we do 8x4.5 = 36 to see we can purchase 36 candy bars. However, if you can only buy them in packs of 8, then you can only purchased 4 packs/32 bars since 6x5 = 30 and we only have 27 dollars.

Answer:

I pretty sure it's 36 Candy bars (i think)

Step-by-step explanation: