Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
Answer:The cost of each can is $ 0.31
.
Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
brianlist please ?
To find the unit cost, simply divide the amount of money by the amount.
4.80÷12= 0.4 dollars
So each soda is only 0.4 dollars.
How can you check this?
0.4 dollars times 12 should equal the total cost of soda.
0.4x12=4.80, so it's correct.
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.