Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
Answer:
Each animal figure cost $2 dollars and each bookmark cost $4.50 dollars
Step-by-step explanation:
I got this answer is because second part of the question it says "Later he goes back to buy 3 more figures and return 3 of the bookmark spending another $6". The information this gives us is that since he bought nothing but animal figures and bought 3 animal figures and spent $6 dollars that tells us that each animal figure cost $2 dollar knowing this we can figure out the first part since in the first part he spent $33 dollars in total and bought 3 animal figures and 6 bookmarks and we know each animal figure cost $2 dollars we know in total he spent $6 dollar on animal figures and he spent $27 dollar on bookmarks doing division 27 divided by the number of bookmarks he bought we figure out the cost of one bookmark so doing this the answer is one animal figure is $2 dollars and one bookmark is $4.50.
I hope this help this is less of a math problem and more of a logic one this took me a while of rereading to figure out!
Give me a thanks.
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.