Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Get immediate and reliable solutions to your questions from a knowledgeable community of professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

She has $10.00 to spend. Apples cost $0.26 each and oranges cost $0.38 each. If Samantha can only buy apples, how many apples can she buy? If she can only buy oranges, how many oranges can she buy? Which would she get more of and how many more?

Sagot :

Answer:

she can buy 38 apples

Step-by-step explanation:

1 apple, 25 oranges
2 apples, 24 oranges
3 apples, 24 oranges
4 apples, 23 oranges