At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Get immediate and reliable solutions to your questions from a knowledgeable community of professionals on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

A company sells cereal in two different-sized boxes: a 17-ounce box for $2.89, and a 24-ounce box for $3.29. How do the unit prices of the two boxes compare?

Sagot :

the 17 ounce cereal is $0.17 per ounce and the 24 ounce cereal is $0.13 per ounce.