At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Answer:
- Brand A
Step-by-step explanation:
Unit rates are:
- Brand A glue = $2.08/8 = $0.26 per oz
- Brand B glue = $1.62/6 = $0.27 per oz
Brand A glue is cheaper, so is the better buy
Answer:
8 oz of Brand A glue costs $2.08
1 oz of Brand A glue costs $2.08×1/8=$0.26
6 oz of Brand B glue costs $1.62
1 oz of Brand B glue costs $1.62/6=$0.27
so..A is cheap.
8 oz of Brand A glue costs $2.08 is needed to buy.
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.