Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Joan bought a 3-pound bag of shrimp for 19.55. What is the unit price per ounce of shrimp?

Sagot :

Answer:

$0.407291667 per ounce

Step-by-step explanation: there are 16 ounces in a pound.   16 times 3 is 48.

in order to find the price per ounce, we need to divide the total price by the number of ounces

19.55/48 is 0.407291667

There is 16 ounces in a pound 16x3=48
48 divided by 19.55= 2.45524296675