Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
Answer:
$0.407291667 per ounce
Step-by-step explanation: there are 16 ounces in a pound. 16 times 3 is 48.
in order to find the price per ounce, we need to divide the total price by the number of ounces
19.55/48 is 0.407291667
There is 16 ounces in a pound 16x3=48
48 divided by 19.55= 2.45524296675
48 divided by 19.55= 2.45524296675
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.