Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
The unit price is $per pair of gloves.


Sagot :

S1NGH

Answer:

$5.19

Step-by-step explanation:

→ Write the ratio

3 : 15.57

→ Divide both sides by 3

1 : 5.19

Answer:

5

Step-by-step explanation: