Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Find the TOTAL SURFACE AREA of the composite figure shown.
PLEASE HELP ME OUT !!


Find The TOTAL SURFACE AREA Of The Composite Figure Shown PLEASE HELP ME OUT class=

Sagot :

Answer:

Lets find the cylinder's:

6 is the diameter so half of that is 3

3^2 = 9

9 x 3.14 = 28.26

28.26 x 2 = 56.52

Lets find the circumference then multiply by the height to get the round surface.

3 x 2 x 3.14 = 18.84 x 10 = 188.4

56.52 + 188.4 = 244.92 <--- surface area of cylinder

Now the surface area of the cube:

20 x 18 = 360

360 x 2 = 720

16 x 18 = 288

288 x 2 = 576

16 x 20 = 320

320 x 2 = 640

720 + 576 + 640 = 1,936 <------- surface area of the cube

Now lets add both surface areas!:

244.92 + 1,936 = 2,180.92 m2 is your answer.