Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

You are making a fruit salad for a family dinner and only have $32 to spend making it. Grapes(x) cost $4 per pound and watermelon(y) cost $2 per pound.

Model the problem situation with a linear inequality.


Sagot :

Answer:

this is easy. you just need to write and equation that shows how many pounds of each fruit you can buy in total (x for 1 pound of grapes and y for 1 pound of watermelon). this would make the equation 32 = 4x + 2x.