Answered

Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A student purchased 9 binders for $11.07 .
Which equation can be used to find the cost of each binder, b, in dollars?


Sagot :

Answer:

11.07/9 =b  You only specifically asked for the equation

Step-by-step explanation:

11.07/9 =b is the equation why? because you bought 9 binders for 11.07 dollars so if you divide the price by the number of items bought you get the answer

Answer:

It's quite simple, let me help!

If 9 binders are 11.07 you have to find the cost of one binder, by doing that you would create an equation to make it where 9 is dividable by the total cost, so it would be

9b= $11.07

Now You isolate the variable to get b alone and b is going to be the cost of one binder in dollars

Divide both sides by 9 and you get b=$1.23

Want to check your answer?

If one binder is $1.23 you can multiply

$1.23* 9 (binders) = $11.07

Which is correct because 9 binders is 11.07 according to the student.

We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.