l253ab
Answered

Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

please help
Mofor and Shanice are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Mofor sold 12 small boxes of oranges and 3 large boxes of oranges for a total of $96. Shanice sold 6 small boxes of oranges and 6 large boxes of oranges for a total of $84. Find the cost each of one small box of oranges and one large box of oranges.​


Sagot :

Answer:

$6 = cost of small box

$8 = cost of large box

Step-by-step explanation:

Let s = cost of small box

     l  = cost of large box

(1)    12s + 3l = 96            (2)     6s + 6l = 84

    Multiply by -2                     -24s - 6l = -192

                                                -18s   = - 108

                                                     s = $6 = cost of small box

      12(6) + 3l = 96

         72 + 3l = 96

                 3l = 24

                   l = $8 = cost of large box

Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.