l253ab
Answered

Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Please help me
Kali and Kim each improved their yards by planting rose bushes and shrubs. They bought their supplies from the same store. Kali spent $32 on 2 rose bushes and 14 shrubs. Kim spent $26 on Il rose bushes and 2 shrubs. What is the cost of one rose bush and the cost of one shrub?​


Sagot :

Answer:

$2 for 1 rose bush and $2 for one shrub

Step-by-step explanation:

32=2x+14y

26=11x+2y

32=2(2)+14(2)

32=4+28

32=32

26=11(2)+2(2)

26=22+4

26=26

Since both equations come out correct the cost of 1 rose bush is 2 dollars and the cost of one shrub is 2 dollars. kinda cool

Answer:

The cost of one rose bush is $2 and the cost of one shrub is $2.

Step-by-step explanation:

Let r represent the cost of 1 rose bush and s the cost of 1 shrub.

Kali's expenditure

2r + 14s = 32

Divide each term by 2

r + 7s = 16 ------ (i)

Kim's expenditure

11r + 2s = 26 ------ (ii)

From equation (i)

r = 16 - 7s

11(16 - 7s) + 2s = 26

176 - 77s + 2s = 26

-75s = 26 - 176

-75s = -150

s = -150/-75 = 2

r = 16 - 7s = 16 - 7(2) = 16 - 14 = 2

The cost of one rose bush is $2 and the cost of one shrub is $2

We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.