Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Un arquitecto ha pagado en un corralón un total de $ 130 por 20 Ladrillos, 5 kg de Arena y 10 kg de Cemento. Calcular el precio de cada articulo, sabiendo que 1 kg de Cemento cuesta el triple que 1 Ladrillo y que 1 kg de Arena cuesta igual que 4 kg de Cemento más 4 Ladrillos. Siendo: número de ladrillos y: kg de arena kg de cemento

Sagot :

Answer:

1 ladrillo cuesta 1 dólar.    1 brick costs 1 dollars.

1 kg de cemento cuesta 3 dólares: 1 kg cement costs 3 dollars

1 kg de arena cuesta $ 16: 1 kg sand costs $ 16

Step-by-step explanation:

Spanish

Deje que los ladrillos, la arena y el cemento se denoten por b, sy c. Luego, de acuerdo con la condición dada

20b + 5s + 10c = $ 130 --- ecuación 1

1c = 3b ------ ecuación 2

1s = 4c + 4b ------ ecuación 3

Poniendo la ecuación 2 en la ecuación 3

1s = 4 (3b) + 4b

1s = 16b ---------- ecuación 4

20b + 5s + 10 (3b) = $ 130

50b + 5s = 130 --- ecuación 5

Poniendo la ecuación 4 en la ecuación 5

50 b + 5 (16b) = 130

50 b + 80b = 130

130 b = 130

b = 130/130 = $ 1 ------- ecuación a

1 ladrillo cuesta 1 dólar.

Poner el valor de costo de 1 ladrillo en estas ecuaciones

1c = 3b ------ ecuación 2

1s = 4c + 4b ------ ecuación 3

1c = 3 (1) = $ 3 -------- ecuación b

1 kg de cemento cuesta 3 dólares

1s = 4c + 4b

1 s = 4 (3) + 4 (1)

1 s = 12 + 4

1s = $ 16 ------ ecuación c

1 kg de arena cuesta $ 16

Poner valores de la ecuación a, b, c en la ecuación 1

20b + 5s + 10c = $ 130

20 (1) + 5 (16) + 10 (3) = 130

20 + 80 + 30 = 130

130 = 130 ------------ por lo tanto probado

English

Let the bricks , sand and cement be denoted by b, s and c. Then according to the given condition

20b+ 5s+ 10c= $130--- equation 1

1c= 3b------ equation 2

1s= 4c+4b------ equation 3

Putting equation 2 in equation 3

1s= 4(3b) + 4b

1s= 16b---------- equation 4

20b+ 5s+ 10(3b)= $130

50b + 5s= 130--- equation 5

Putting equation 4 in equation 5

50 b + 5 (16b) = 130

50 b+ 80b= 130

130 b= 130

b= 130/130= $1------- equation a

1 brick costs 1 dollars.

Putting the cost value of 1 brick in these equations

1c= 3b------ equation 2

1s= 4c+4b------ equation 3

1c= 3(1)= $3-------- equation b

1 kg cement costs 3 dollars

1s= 4c+4b

1s= 4(3) + 4(1)

1s= 12+4

1s= $16 ------ equation c

1 kg sand costs $ 16

Putting values from equation a, b, c in equation 1

20b+ 5s+ 10c= $130

20 (1) + 5 (16) + 10 (3)= 130

20 + 80 + 30 = 130

130 = 130   ------------ hence proved

Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.