Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A 16-cup container of laundry detergent costs $13.60. What is the price per quart?

Sagot :

mj3mar

Answer:

$0.21

Step-by-step explanation:

So, first let's find the cost of a single cup.

16/13.60 = 1/0.85

Now, we know that each cup is approximately $0.85. Next, we must convert cups into quarts. 1 cup = 0.25 quarts.

1/0.85 = 0.25/0.21