Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

After winning a soccer game, the coach took the team out for ice cream cones. He spent $21 on 12 single-scoop ice cream cones. If all the ice cream cones cost the same amount, what was the cost of one ice cream cone?

Sagot :

Answer:

Unitary cost= $1.75

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

He spent $21 on 12 single-scoop ice cream cones.

To calculate the unitary cost, we need to use the following formula:

Total cost= number of units*unitary cost

Unitary cost= total cost / number of units

Unitary cost= 21 / 12

Unitary cost= $1.75

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.