Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Barb purchased a loaf of bread for $2 and p pounds of sliced gam at $5 per pound for a total of 13.25. The relationship between what she purchased and her total purchase price is represented by the equation 5p + 2 = 13.25. What was the total number of pounds of ham that Barb purchased?
