Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

At the movies josh buys somes snacks for his family. He purchases one bucket of popcorn for$ 9.50 and four drinks. If he spent $20.50 total, write and solve an equation to find d, the amount each drink cost.

Sagot :

Answer:

$2.75

Step-by-step explanation:

9.50-20.50=11.00

11.00÷4=2.75

Answer:

2.75; 9.50 + 4x = 20.50

Step-by-step explanation:

First, lets write an equations: 9.50 + 4x = 20.50. Subtract 9.50 from 20.50, giving us: 4x = 11. Then divide 11 by 4, giving us x = 2.75. Each drink cost $2.75. To check this, plug in 2.75 for x in the original equations and you will get 20.50.