Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

11. The cost of oranges at a local grocery store is shown in the table below.
Number of
Oranges
3
7
10
12
Total Cost
$1.26
$2.94
$4.20
$5.04
Which of the following represents the unit rate for the oranges?
O A. $1.68 for 1 orange
OB. $0.84 for 1 orange
O C. $1.26 for 1 orange
O D. $0.42 for 1 orange


Sagot :

Answer:

D. $0.42 for 1 orange

Step-by-step explanation:

Divide the number of oranges by the corresponding total cost.

Ex. 5.04 ÷ 12 = 0.42

Answer: 0.42

Step-by-step explanation: 0.42+0.42+0.42= 1.26